Kaip mato šunys?

20.03.2022

Šunų rega persiduoda iš kartos į kartą, nuo to laikotarpio, kai jie dar buvo medžiotojai ir „vilkai“. Norint sugauti grobį, jų rega turėjo būti ypatingai gera, kad galėtų greitai atpažinti judesius, tiek kylant aušrai, tiek prietemoj. 

Anksčiau buvo manoma, kad šunys gali matyti tik juodą ir baltą spalvas. Tačiau šiais laikais įprasta, kad šunys jau geba matyti praktiškai visą spalvų spektrą, kuris kažkiek skiriasi nuo žmogaus.

Iš ko susideda akis?

Tai visiškai nesvarbu ar akis žmogaus, ar šuns, akis turi tinklainę, kuri turi strypelius ir kūgelius. Jie svarbūs spalvų atpažinimui ir jautrumui šviesai. Strypeliai atsakingi už jautrumą šviesai, o tinklainės kūgiai už spalvų atpažinimą.

Šunų akys pritaikytos medžioklei ir mato mažiau spalvų:

Šunys turi tik du skirtingus kūgius. Štai kodėl jų spalvų spektras apima tik mėlyną, violetinę ir geltoną spalvas. Raudona atrodo kaip geltona, žalios spalvos visiškai nemato, o purpurinė spalva – pilka. Apskritai šunys pasaulį mato mažiau spalvingą nei žmonės.

Geresnė rega auštant:

Regėjimą pagerina „Tapetum lucidum“ – plėvelė, kuri atspindi šviesą ir esanti netoli tinklainės (ji taip pat atsakinga už atspindėjimą tamsoje, kad naktiniai gyvūnui gebėtų matyti). Kartu su nedideliu strypeliu skaičiumi vaizdas auštant yra aiškesnis ir geresnis, lyginant su žmogaus.

Būdingas greitesnis judesių atpažinimas.

Šunys yra šiek tiek trumparegiai, todėl negali užfiksuoti nejudančių kūnų. Kai tik kūnas pajuda, šunys sugeba jį užfiksuoti iš toli (pvz. bėgantį grobį).

Platus vaizdo diapazonas:

Šuns regėjimas gali apimti 240°, nes akys yra statesnės nei žmogaus. Būtent dėl šios savybės, šuo geba pastebėti grobį didesniame plote, tačiau jų erdvės suvokimas yra prastesnis, nei žmogaus.