Kaip šunį veikia kvapai?

10.03.2022

Tiesiog sekite šuns nosį! Tai svarbiausias šuns jutimo organas.

Naudodamiesi puikia uosle jie geba orientuotis aplinkoje, ieško grobio, taip pat gali įspėti apie priešus ir pavojus (pvz. ugnį), dauginimosi metu (pvz. atpažįsta kales, kuomet joms prasidėjusi ruja) ir bendravimui. Vaikščiodami šunys užuodžia bičiulių žymes arba užuodžia vienas kitą kaip sveikindamiesi.

Bet kodėl šunys taip gerai užuodžia?

Puiki uoslė susijusi su ilgu snukiu, kuriame pakankamai daug ploto įsidėstyti ląstelėms. Kita vertus, uoslės gleivinės paviršius yra daug didesnis, nei žmogaus, be to šuns nosies ertmė yra drėgna. Palyginimui: žmogus turi tik apie penkis milijonus uoslės ląstelių, šuo turi apie 200 milijonų! Be anatomijos pranašumų, šunys taip pat naudoja specialią kvėpavimo techniką, kuri leidžia geriau diferencijuoti kvapias medžiagas. To dėka geba sekti. Į gleivinę patenka didelis srautas oro, o oro sūkurys leidžia šuniui atpažinti net mažus kvapo molekulių kiekius. Kvapai perduodami į smegenis ir tuomet šuo atpažįsta atitinkamus kvapus.

Beje: tokių veislių, kurių nosis yra labai trumpa, kaip kad pavyzdžiui mopsų ir prancūzų buldogų, jų uoslė yra žymiai prastesnė lyginant su vokiečių aviganiais. Tačiau jie vis tiek sugeba užuosti geriau nei žmogus.

Įgudusios šunų nosytės naudojamos įvairioms manieroms: po specialių mokymų policijos tarnyboje ar muitinėse, narkotikų ir padirbtų pinigų paieškose, sprogmenų paieškai. Taip pat naudojami ir žmonių gyvybių gelbėjimui, pavyzdžiui po nuošliaužomis ar po žemių drebėjimo. Medicinos srityje dresuoti šunys gali nuspėti hiperglikemiją ar hipoglikemiją, geba užuosti net ir epilepsijos priepuolį ar kai kurios rūšies vėžį.